Studia Podyplomowe Lean Management w Systemie Ochrony Zdrowia
Studia Podyplomowe Lean Management w Systemie Ochrony Zdrowia przygotowują słuchaczy do skutecznego i efektywnego zarządzania procesami w ochronie zdrowia, wykorzystując wiedzę i kompetencje z zakresu budowania odpowiedniej kultury organizacyjnej ciągłego doskonalenia z wykorzystaniem Lean Management, uwzględniając w szczególności podejście procesowe w zarządzaniu w placówkach ochrony zdrowia, zarządzanie jakością, ryzykiem i zmianą.

Merytoryczny Program
– współtworzony i realizowany przez zespół ekspertów SGH oraz ekspertów i praktyków Lean Management

wartość dodana
– rozwiązywanie realnych problemów w ramach warsztatów i case studies prowadzących do realizacji projektu indywidualnego

Perspektywy rozwoju
– prowadzenie projektów doskonalących z kompetencjami Lean Managera w placówkach ochrony zdrowia
Dlaczego warto?
- Kadra dydaktyczna – zajęcia prowadzą doświadczeni wykładowcy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz praktycy w podmiotach z branży medycznej. To gwarancja wysokiej jakości kształcenia opartej na rzeczywistych przykładach transformacji procesowej, stosowania podejścia Lean Healthcare – zarówno z perspektywy placówek medycznych jak i trenerów.
- Uniwersalne umiejętności – program studiów dostarcza wiedzy i umiejętności, które można wykorzystać nie tylko w ochronie zdrowia, jak placówki medyczne publiczne i prywatne, laboratoria diagnostyczne, apteki, diagnostyka obrazowa, farmacja, ale również w obszarach rozwoju innowacji MedTech, Start-up oraz w innych branżach.
- Praktyczne zastosowanie Lean Management - studia koncentrują się na praktycznym wykorzystaniu podejścia szczupłego zarządzania, przygotowując słuchaczy do przeprowadzenia transformacji procesowej, identyfikacji problemów, optymalizacji procesów, tworzenia efektywnych zespołów i zarządzania zmianą oraz ciągłego doskonalenia. Absolwenci posiadają kompetencje do przeprowadzenia projektu doskonalącego w swoim miejscu pracy.
- Perspektywy zawodowe – absolwenci stają się ekspertami w zarządzaniu procesami w ochronie zdrowia, zyskując przewagę na rynku pracy. Umiejętności Lean Management są wysoko cenione, co stwarza możliwości rozwoju kariery, poszerzając swoje kompetencje zawodowe i rozwój na stanowiskach menedżerskich, doradczych i liderów projektów w ochronie zdrowia i innych sektorach.
- Zaspokojenie rosnących potrzeb pacjentów – wymaga to stosowania efektywnych strategii zarządzania, dzięki którym możliwa będzie poprawa dostępności do świadczeń zdrowotnych wysokiej jakości, dzięki transformacji procesowej opartej na kulturze ciągłego doskonalenia.
Czy dla mnie?
Studia Podyplomowe Lean Management w Systemie Ochrony Zdrowia skierowane są do wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy w zakresie Lean Management i nabyciem, bądź doskonaleniem umiejętności z wykorzystaniem praktycznych przykładów realnych problemów. W szczególności Studia dedykowane są dla :
- osób zarządzających jednostkami ochrony zdrowia, Prezesów, Dyrektorów, Członków Rad Nadzorczych, Pełnomocników ds. Jakości, Specjalistów BHP, organów tworzących podmioty lecznicze, Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, członków jednostek i stowarzyszeń działających w zakresie jakości i organizacji pro-pacjenckich
- lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych, pozostałego personelu medycznego jak i personelu wspierającego, w tym pracowników administracji, którzy na co dzień uczestniczą w realizacji procesów medycznych (m.in.: dział kadr, księgowości, zakupów, IT)
- absolwentów kierunków medycznych, absolwentów inżynierii, osób zainteresowanych rozwojem w obszarze doskonalenia ochrony zdrowia, osób planujących rozpoczęcie kariery zawodowej w sektorze ochrony zdrowia z wykorzystaniem podejścia Lean Management, osób rozwijających start-upy w sektorze ochrony zdrowia
Rekomendacje
Zapraszam do udziału w programie studiów podyplomowych, który został przygotowany we współpracy z doświadczonymi trenerami, ekspertami i praktykami- zarówno ze Szkoły Głównej Handlowej, jak i praktykami biznesu spoza uczelni. Twórcy programu to osoby aktywnie działające w ochronie zdrowia, posiadające bogate doświadczenie w obszarach zarządzania procesami, transformacji biznesowej, zarządzania jakością i zmianą w środowisku Lean. Program oparty jest na praktycznych narzędziach, które pozwalają uczestnikom zdobyć umiejętności do optymalizacji procesów, eliminacji marnotrawstwa i skutecznego zarządzania ograniczeniami. Dzięki temu absolwenci mogą nie tylko zwiększyć efektywność działania swoich organizacji, ale również generować oszczędności, które mogą wspierać dalszy rozwój przenosząc je na wyższy poziom dojrzałości biznesowej i zapewniając skuteczne zarządzanie ryzykiem. Od 1990 roku jestem związana z systemem ochrony zdrowia i wiem, że wyzwania zarządcze są nieodłącznym elementem tej branży. Dziś jednak dysponujemy sprawdzonymi koncepcjami i narzędziami, które pozwalają skutecznie na nie odpowiadać. Zapraszam do wspólnej nauki i transformacji procesów ochrony zdrowia budując wartość dodaną, stosując podejście Lean Management w Państwa organizacjach!
Program
- Lean Management w teorii i praktyce zarządzania (32 godz.)
- Warunki zarządzania operacyjnego w podmiotach leczniczych (8 godz.)
- Informacja i komunikacja w jednostkach ochrony zdrowia (8 godz.)
- Lean Management w zarządzaniu jakością (16 godz.)
- Wdrażanie Lean Management w jednostkach ochrony zdrowia (40 godz.)
- Zarządzanie procesowo-zasobowe z wykorzystaniem narzędzi Lean Management (40 godz.)
- Zarządzanie zespołami w jednostkach ochrony zdrowia (16 godz.)
- Zarządzanie projektami z wykorzystaniem teorii ograniczeń (16 godz.)
- Zarządzanie zmianą w procesie ciągłego doskonalenia (16 godz.)
- Seminarium w ramach wdrożeniowej pracy końcowej (4 godz.)
Razem: 196 godz.
Program studiów został zaprojektowany tak, aby absolwenci zdobyli odpowiednią wiedzę i kompetencje do prowadzenia projektów doskonalących, budowania odpowiednich systemów doskonalenia i zarządzania procesami uwzględniając wymagania jakościowe, potrzeby pacjenta jak i strategię placówki ochrony zdrowia. Kolejność tematów została dopasowana do programu realnej transformacji organizacji, uwzględniając mapowanie procesów, obserwacje, pomiary, analizy. Uczestnik studiów, nabywając wiedzę i kompetencje w kolejnych modułach, będzie w stanie przeprowadzić projekt, dobrać odpowiednie narzędzia, komunikować się z uczestnikami działań doskonalących oraz planować te działania. W modułach zawarto, zarówno najważniejsze narzędzia lean healthcare stosowane w codziennym doskonaleniu procesów ochrony zdrowia, sposoby mapowania procesów, tworzenia ścieżek pacjenta, narzędzia do rozwiązywania problemów (m.in. raport A3), jak również autorskie matryce do zarządzania ryzykami i budowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, metody oceny możliwości zastosowania innowacji. Wartością dodaną jest możliwość bieżących konsultacji z ekspertami w trakcie zajęć, dyskusji, wymiany doświadczeń, poznania dobrych praktyk od innych uczestników i uzyskanie wiedzy o procesach, dzięki której można nimi efektywniej zarządzać.
Kierownik studiów
Biegły rewident z doświadczeniem w obszarze rewizji finansowej, audytu wewnętrznego, pracy głównego księgowego, controllingu operacyjnego. Pielęgniarka dyplomowana z doświadczeniem pielęgniarki anestezjologicznej, instrumentariuszki, pielęgniarki chirurgicznej. Kierownik Kursu Doskonalącego „Lean–TOC–SixSigma w praktyce podmiotu leczniczego. Narzędzia zwiększające dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej” w Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH. Praktyk w zakresie controllingu kosztów, audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w podmiotach leczniczych. Dydaktyk w obszarze rachunkowość, rachunkowość finansowa, rachunek kosztów, rachunkowość zarządcza, accounting, cost accounting, management accounting na studiach licencjackich, magisterskich, podyplomowych. Szkoli zarządzających podmiotami leczniczymi w zakresie wykorzystania narzędzi rachunkowości zarządczej.
Autorka publikacji dotyczących wykorzystania informacji kosztowej do zarządzania, w tym książki pt. System informacyjny rachunkowości zarządczej w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Zainteresowania badawcze–system informacyjny rachunkowości zarządczej, pomiar i ocena efektywności funkcjonowania, kontrola zarządcza w podmiotach leczniczych. Zrealizowane projekty 17 projektów m.in. szkoleniowych, badawczych, wdrożeniowych m.in. dla podmiotów leczniczych, w tym: Lean – TOC – SixSigma w praktyce podmiotu leczniczego, kursy doskonalące, SGH 2023, Szkolenia dla organów tworzących i zarządzających podmiotami leczniczymi w projektach PO KL w latach 2018–2022 i PO WER 2009–2013 w zespole KRM SGH, BSC dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, 2017 r., Projekt Rozporządzenia w sprawie rachunku kosztów dla zakładów opieki zdrowotnej, Ministerstwo Zdrowia, w latach 2008–2015.
Wykładowcy

Kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego w Instytucie Zarządzania w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami SGH oraz w programie EAUM–MBA. Sekretarz techniczny Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN.
Kierownik Katedry Zarządzania Projektami SGH. Absolwent kierunku Zarządzanie i Marketing SGH. Kierownik, sekretarz i wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami. Certyfikowany kierownik projektu w zakresie zarządzania projektami (PRINCE2® i AgilePM®), portfelami (MoP®) i ryzykiem (M_o_R®).

Kierownik Zakładu Przedsiębiorczości i Otoczenia Biznesu. Kierownik Studiów Podyplomowych Profesjonalny Menedżer Niepublicznej Placówki Edukacyjnej oraz Studiów Podyplomowych Akademia Profesjonalnego Coacha. Koordynator merytoryczny programu Global Biznes Practicum w ramach SGH–MBA.

Koordynator studiów i Przewodniczący Rady Programowej na nowym kierunku studiów magisterskich Zarządzanie projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Współorganizator i wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami SGH oraz Podyplomowych Studiów Oceny i Audytu Projektów.

Kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej Kieruje pracami badawczo-dydaktycznymi zespołu Katedry Rachunkowości Menedżerskiej. Prowadzi zajęcia z obszaru rachunkowości, rachunkowości zarządczej i rachunku kosztów w języku polskim i angielskim. Kieruje projektami badawczymi na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w tym projektami finansowanymi ze środków unijnych (EU4Health, FERS, PO WER, PO KL).

Biegły rewident z doświadczeniem w obszarze rewizji finansowej, audytu wewnętrznego, pracy głównego księgowego, controllingu operacyjnego. Pielęgniarka dyplomowana z doświadczeniem pielęgniarki anestezjologicznej, instrumentariuszki, pielęgniarki chirurgicznej. Kierownik Kursu Doskonalącego „Lean–TOC–SixSigma w praktyce podmiotu leczniczego. Narzędzia zwiększające dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej” w Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH.

Asystent w Katedrze Rachunkowości Menedżerskiej Kolegium Nauk o Zarządzaniu SGH. Absolwent studiów doktoranckich SGH. Posiada bogate doświadczenie zawodowe w publicznej ochronie zdrowia jako pracownik komórki ds. nadzoru nad podmiotami leczniczymi w jednostkach samorządu terytorialnego, główny księgowy i dyrektor finansowy podmiotów leczniczych (szpital powiatowy i szpital kliniczny), główny księgowy Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Doświadczony ekspert lean healthcare, pasjonat jakości i doskonalenia procesów w ochronie zdrowia w zakresie transformacji i nowych technologii MedTech. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji ze specjalnością Zarządzanie Jakością oraz studiów Executive MBA GFKM i Rotterdam School of Management, Erasmus University. Transformuje procesy w opiece zdrowotnej, poprawiając poziom jakości świadczonych usług, minimalizując ryzyka i poprawiając efektywność finansową pod marką LEAN HOSPITALS.

Doktor nauk medycznych, doświadczony lekarz oraz ceniony wykładowca akademicki, z pasją do nauki i innowacji w dziedzinie ochrony zdrowia. Od 2005 roku pełni funkcję Dyrektora Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich – jednej z najważniejszych instytucji medycznych w Polsce, która zdobyła również uznanie na arenie międzynarodowej.

Doświadczony menedżer o wieloletnim stażu w sektorze opieki zdrowotnej, specjalizujący się w zarządzaniu relacjami pracowniczymi, finansami oraz projektowaniu usług przyjaznych dla pacjentów i ich rodzin. Przez lata pracy zdobył szeroką wiedzę w zakresie optymalizacji procesów oraz poprawy jakości opieki zdrowotnej, co czyni go ekspertem w obszarze zarządzania szpitalami i placówkami medycznymi.

Menedżer systemu opieki zdrowotnej, specjalizujący się w transformacji cyfrowej i optymalizacji operacyjnej, z ponad 10–letnim doświadczeniem w zarządzaniu w sektorze ochrony zdrowia oraz usługach teleinformatycznych. Posiada certyfikację Jonah oraz jest absolwentem TOC+ Management Institute, co czyni go ekspertem w zakresie Teorii Ograniczeń (TOC) i optymalizacji procesów organizacyjnych.

COE Lean w Medycynie sp. z o.o. Lean Healthcare Master Trainer. Twórca marki Lean w Medycynie. Ukończył studia z zarządzania projektami na WSB–NLU w Nowym Sączu oraz z biotechnologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

CFO Lean w Medycynie sp. z o.o. Lean Healthcare Master . Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz University of Minnesota. Posiada uprawnienia członka rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa oraz licencję maklera papierów wartościowych.
Rekrutacja
Planowany termin rozpoczęcia rekrutacji: wkrótce.
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń, rozumiana jako:
- zarejestrowanie się w Internetowym Systemie Studiów Podyplomowych (ISSP), dostępnym po kliknięciu przycisku: ZAPISZ SIĘ / ZALOGUJ,
- dokonanie wpłaty czesnego (min. pierwsza rata),
- złożenie wymaganych dokumentów.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia (umowa zostanie przygotowana przez SGH),
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem ukończenia studiów jest m.in. uczestnictwo w zajęciach, przygotowanie pod opieką opiekunów merytorycznych pracy końcowej w formie projektu wdrożeniowego związanego z profilem studiów.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 9500 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch ratach:
I rata – 5000 zł płatna przy zapisie,
II rata – 4500 zł.
W ramach opłaty SGH zapewnia dostęp do materiałów dydaktycznych oraz narzędzi analitycznych i diagnostycznych przydatnych w budowaniu efektywnych zespołów, ocenie efektywności procesów, pomiarze wyników usprawnień w środowisku Lean. W ramach studiów uczestnik prowadzić będzie projekt doskonalący, w ramach projektu zaliczeniowego, który może realnie wesprzeć jednostkę ochrony zdrowia, którą reprezentuje, w zakresie poprawy jakości i efektywności procesowej.
Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów, w tym odpisu w języku angielskim.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
SEKRETARZ STUDIÓW
dr hab. Wioletta Baran, prof. SGH
e-mail: leanmanagement@sgh.waw.pl
kierownik studiów
dr hab. Wioletta Baran, prof. SGH
e-mail: wbaran1@sgh.waw.pl
Adres do korespondencji
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
al. Niepodległości 162, 02-544 Warszawa
Budynek S (ul. Batorego 8)
Organizator studiów
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
Katedra Rachunkowości Menedżerskiej
- Zajęcia w uczelni
- Spotkania odbywają się średnio co dwa–trzy tygodnie, w soboty i niedziele 9:00–17:00.
- Opłata za całość studiów: 9500 zł (możliwe raty).

dr hab. Wioletta Baran, prof. SGH
e-mail: wbaran1@sgh.waw.pl
dr hab. Wioletta Baran, prof. SGH
e-mail: leanmanagement@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe